The Celtic Christian Church

 Apostolic Succession 

Home 

Search
News
Statement of Belief
Our Church History
Bishops Synod
Apostolic Succession
Presiding Bishop
Ordained
Communities and Ministries
Spiritual Direction
Vocations
Church Statements
CCC Liturgies
Celtic Spirituality
Our Spiritual Ceili
Social Justice
Links of Interest
Photo Directory
Intercommunion
CCC  RADIO
Suggested Reading
God's World
Donations & Fundraising

 

Contact Us

Join Us On FACEBOOK

[Translate]

APOSTOLIC SUCCESSION

of

The Most Rev. Joseph A. Grenier, Ph.D.
Presiding Bishop of the Celtic Christian Church

I.

Through Bishop Ivan MacKillop, OCC,

Presiding Bishop of the Church of the Culdees,

Principal Consecrator

1. Antiochian-Jacobite Line of Succession

. Mar Ignatius Peter III was consecrated in1872.

. Paulose Mar Athanasius (Kadavil Kooran) was consecrated on December 4, 1907, by Mar Ignatius Peter III as Syrian Antioch Bishop of Kottayam and Metropolitan of Malabar (India).

. Mar Julius I (Antonio Francis Xavier Alvares) was consecrated July 28, 1889, by Paulose Mar Athanasius, under authority of Patriarch Ignatius Peter III to be Archbishop of the Latin Rite Independent Catholic Church of Ceylon, Goa and India.

. Joseph Rene Vilatte was consecrated on May 29, 1892 in Colombo, Ceylon, by Mar Julius I, under authority of a Bull of Mar Ignatius Peter III, to serve as Archbishop of North America.

. Fredrick E. Lloyd was consecrated in1915; Samuel Gregory Lines, in 1923; Justin Boyle, in 1927; Lowel Paul Wadle, in1940;

. Herman Adrian Spruit was consecrated in 1957 by Lowel Paul Wadle, C. Hampton, C. Hanlon and F. Marshall.

. Robert E. Burns was consecrated on July 12, 1980, by Herman A. Spruit.

. Ivan B. MacKillop was consecrated on November 30, 1984, by Robert E. Burns and Patricia DuMont-Ford.

. Joseph A. Grenier was consecrated on April 6, 1997, by Ivan B. MacKillop as principal consecrator.

2. Roman-Old Catholic Line of Succession

. Antonio Barberini, nephew of Pope Urban VIII, was consecrated in 1655 under authority of the Bishop of Rome, Pope Alexander VII, by Bishops Scanarello, Bottini and Govotti.

. Michael le Tellier was consecrated in 1668 by Antonio Barberini.

. Jaques-Benigne Bossuet was consecrated in 1670 by Michael le Tellier.

. James Coyon de Matignon was consecrated in 1693 by Jacques-Benigne Bossuet.

. Dominicus Marie Varlet was consecrated in 1719 by James Coyon de Matignon, became Roman Catholic Bishop of Babylon in 1717, and was later suspended from office.

. Cornelius Van Steenhoven was consecrated on October 15, 1724, by Dominicus Marie Varlet to serve as Archbishop of Utrecht, the Primatial See of Holland, which had been without a bishop for 18 years for refusing to cooperate in the persecution of the "Jansenists" in Holland. In this consecration was born the Old Catholic Church.

. Johannes Van Stiphout was consecrated in1745; Gaultherus Michael Van Niewenhuizen, in1786; Adrian Brockman, in 1778; Johannes Jacobus Van Rhijn, in1797; Gilbertus de Jong, in1805; Wilibrordus Van Os, in1814; Johannes Bon, in1819; Johannes Van Santen, in1825; Hermanus Heijkamp, in1854; Casparus Johannes Rinkel, in1873; Gerardus Gul, in1892.

. Arnold Harris Matthew was consecrated on April 28, 1908, by Gerardus Gul of Utrecht, assisted by Bishop J. J. Van Thiel of Haarlem, Bishop N. B. P. Spit of Deventer and Bishop J. Demmel of Bonn, Germany, to serve as the first Old Catholic Bishop of Britain.

. Fredrick Wiloughby was consecrated in1914; James I. Wedgewood, in1916; Irving S. Cooper, in1919; Charles Hampton, in1931.

. Herman A. Spruit was consecrated in 1957 by Charles Hampton as principal consecrator.

. Robert E. Burns was consecrated on July 12, 1980, by Herman A. Spruit.

. Ivan B. MacKillop was consecrated on November 30, 1984, by Robert E. Burns and Patricia DuMont-Ford.

. Joseph A. Grenier was consecrated on April 6, 1997, by Ivan B. MacKillop as principal consecrator.

II.

Through Bishop Raymond F. Kelly, SSF

Bishop of the Diocese of Fairfax,

Catholic Apostolic Church in North America,

Co-Consecrator

. Bernadinus Giraud was consecrated on April 26, 1767, by Pope Clement XIII (Carol della Torre Rezzoni).

. Alexander Matthaeus was consecrated on February 23, 1777, by Bernadinus Giraud.

. Petrus Franciscus Galetti was consecrated on September 12, 1819, by Alexander Matthaeus.

. Iacobus Phillipus Fransoni was consecrated on December 8, 1822, by Petrus Franciscus Galetti.

. Carolus Sacconi was consecrated on June 8, 1851, by Iacobus Phillipus Fransoni.

. Edward Howard was consecrated on June 30, 1872, by Carolus Sacconi.

. Mariano Rampolla Marchese del Tindaro was consecrated on December 8, 1882, by Edward Howard.

. Joaquin Arcoverde de Albuquerque-Calvacanti was consecrated on October 26, 1890, by Mariano Rampolla Marchese del Tindaro.

. Sebastiao Leme de Silveira Cintra was consecrated on June 4, 1911, by Joaquin Arcoverde de Albuquerque-Calvacanti.

. Carlos Duarte Costa was consecrated on December 8, 1924, by Sebastiao Leme de Silveira Cintra. Bishop Duarte Costa served as a Roman Catholic bishop from 1924 to 1945, established the Catholic Apostolic Church of Brazil on July 6, 1945, and was Patriarch of the Catholic Apostolic Church from 1945 to 1961.

1. Luis Fernando Castillo Mendez was consecrated on May 3, 1948, by Carlos Duarte Costa. Bishop Castillo Mendez has been Patriarch of the Catholic Apostolic Church since 1961.

. Justo Gonzalez was consecrated in May, 1989, by Luis Fernando Castillo Mendez (sub conditione, to assure valid succession through Carlos Duarte Costa from a principal consecrator).

. Donald J. Buttenbusch was consecrated on September 22, 1990, by Justo Gonzalez.

. Raymond F. Kelly was consecrated on February 17, 1996, by Donald J. Buttenbusch.

. Joseph A. Grenier was consecrated on April 6, 1997, by Raymond F. Kelly as a co-consecrator.

2. Salmeo Ferraz was consecrated on August 15, 1945, by Carlos Duarte Costa.

. Manuel Ceja Lananjeina was consecrated on May 29, 1951, by Salmeo Ferraz.

. Benedito Lima was consecrated on August 15, 1965, by Manuel Ceja Lananjeina.

. Jose Machado was consecrated on August 1, 1966, by Benedito Lima.

. Oscar Fernandez was consecrated on December 2, 1967, by Jose Machado.

. Michael Saffiero was consecrated on April 29, 1973, by Oscar Fernandez.

. Renier Lauters was consecrated in November, 1976, by Michael Saffiero.

. Charles McCarthy was consecrated on April 30, 1977, by Renier Lauters.

. Charles David Luther was consecrated on September 25, 1977, by Charles McCarthy as co-consecrator, the principal consecrator being Francis Jerome Joachim.

. Martin J. Hill was consecrated on February 5, 1983, by Charles David Luther as co-consecrator, the principal consecrator being Wallace David de Ortega Maxey.

. Justo Gonzalez was consecrated on June 26, 1983, by Martin J. Hill as co-consecrator, the principal consecrator being Francis Jerome Joachim.

. Donald J. Buttenbusch was consecrated on September 22, 1990, by Justo Gonzalez.

. Raymond F. Kelly was consecrated on February 17, 1996, by Donald J. Buttenbusch.

. Joseph A. Grenier was consecrated on April 6, 1997, by Raymond F. Kelly as a co-consecrator.

III.

Through Bishop Armand C. Whitehead,

Retired Bishop of the

United Old Catholic Church,

Co-Consecrator

. Arnold Harris Matthew was consecrated on April 28, 1908, by Gerardus Gul of Utrecht, assisted by Bishop J. J. Van Thiel of Haarlem, Bishop N. B. P. Spit of Deventer and Bishop J. Demmel of Bonn, Germany, to serve as the first Old Catholic Bishop of Britain.

. De Landas Berghes et de la Roch was consecrated by Arnold Harris Matthew.

. Carmel Henry Carfora was consecrated on October 4, 1912, by De Landas Berghes et de la Roch.

. Hubert Augustus Rodgers was consecrated on July 30, 1942, by Carmel Henry Carfora.

. James Edward Burns was consecrated on November 10, 1968, by Hubert Augustus Rodgers.

. Armand C. Whitehead was consecrated on January 24, 1970, by James Edward Burns.

. Joseph A. Grenier was consecrated on April 6, 1997, by Armand C. Whitehead as a co-consecrator.
 

 

Biography of Bishop Joseph Grenier

Consecration in Pictures

  

Telephone: 570-595-7950    
Postal address: 476 Birch Drive, Cresco, PA 18326'

Copyright © 2007-2014 The Celtic Christian Church

* The Celtic Christian Church is registered as a Church & is a 501 (c)3

All donations to the Celtic Christian Church are tax deductible to the extent permitted by law.

Last modified: 04/12/14.